

Raise your energy
Kristine Lysdahl
Deltag i gæsteinstruktørens hold under dit ophold på et af vores sportshoteller. Læs mere om Kristine som træner, hvilken form for træning hun tilbyder og hvilke hoteller hun er på nedenfor. Der kræves ingen tilmelding for at deltage med vores gæsteinstruktører. Al træning med vores gæsteinstruktører indgår for dig, der bor på det pågældende hotel i den pågældende uge for besøget af instruktøren. Se hvilke datoer gæsteinstruktøren er på stedet på det respektive hotel og book nedenfor.
Dato og hotel
17.-24. august 2025, Porto Myrina - powered by Playitas
2.-9. september 2025, Playitas Resort
Om instruktøren
Kristine er en energibombe uden lige, når det kommer til træning og aktiviteter, samtidig med at hun har en unik evne til at skabe ro og nærvær, når det kommer til yoga. Hun har altid elsket at holde sig i gang og prøve forskellige former for træning. I løbet af de sidste 2,5 år har Kristine rejst verden rundt, blandt andet en tur til Indien for at tage sin yogauddannelse. Siden da har hun elsket at undervise i yoga og meditation og har fundet stor glæde og ro i at integrere yoga i sine energiske dage, der allerede er fyldt med masser af aktivitet og træning.
Kristine har over fem års erfaring som spinninginstruktør og spinning ligger hendes hjerte nært. Udover yogatræningen har hun på sine rejser rundt i verden uddannet sig om livet, mennesker, kulturer og sig selv, hvilket uden tvivl vil afspejle sig i hendes personlighed og hendes holdtræning.
Kristine har stort fokus på mennesker, livet og både fysisk og mental sundhed, hvorfor hun i starten af sommeren uddannede sig til livscoach. Med al denne erfaring og viden vil hun gøre sit yderste for at sikre, at hver enkelt deltager føler sig set, lyttet til og tilpasset deres individuelle behov. Se mere af Kristine her: https://www.instagram.com/kristinelysdahl/ .
Hatha flow er den mest udbredte form for yoga i den vestlige verden og her har vi mulighed for, sammen med fokus på vejrtrækning, at øge vores kropsstyrke og bevidsthed, fordi positionerne holdes i lidt længere tid. Når yogaformen udføres i "flow", betyder det, at vi udfører forskellige stillinger efter hinanden i stedet for at holde pauser mellem hver stilling.
Vinyasa (yoga) I en vinyasa-time er tempoet hurtigere sammenlignet med hatha, da vi hele tiden bevæger os i takt med vores vejrtrækning gennem sekvenserne. Stillingerne holdes således ikke så længe og kan være lidt mere krævende (men kan tilpasses alle niveauer), og der er fokus på styrke og smidighed.
Yin (yoga) Her går vi ned i sving i dybden. Det handler ikke om at stå på en bestemt måde eller opbygge styrke, men derimod at give efter – både fysisk og mentalt. I en yin-time holdes stillingerne længere for ekstra nærvær og ro for krop og sind. Hvis du ikke har prøvet yin yoga før, skal du!
Meditation Luk øjnene og træk vejret? Nej, meditation er meget mere end det. Med fokus på åndedrættet guider Kristine dig gennem nogle kraftfulde, nærværende, tankevækkende og berigende meditationer for indre forbindelse, ro og forståelse.
Spinning I Kristines spinningtimer tramper vi til festlig musik med dejlige beats og hæver pulsen betragteligt. Selvom vi følger samme program, er der plads til alle niveauer, fordi det er tilpasset hver enkelt af os med personlige oplysninger på vores "cykelcomputer". Uden tvivl en af de bedste former for cardio!
Udendørs cykling Tag med på en cykeltur, selvom du normalt ikke cykler, anbefaler vi dig på det varmeste, at du kommer med, cykling giver dig mulighed for at komme ud og opleve øen på en helt anden måde!
HIIT Ved at bruge din egen kropsvægt som modstand hæver du pulsen med korte, højintensive intervaller efterfulgt af korte pauser.
WOD står for Workout of the Day. På dette hold kombineres ofte styrke og kondition og øvelser med og uden vægte. Her kan maskiner, håndvægte, kettlebells og hoppereb bruges, men øvelserne kan altid skaleres op og ned.
Hvem kan deltage?
Alle kan deltage i de forskellige hold, uanset tidligere erfaring. Alle hold afholdes på engelsk. Udover gæsteinstruktørpas kan du også deltage i hotellets faste udbud af sport og aktiviteter.
Program
Gæsteinstruktøren afholder 2-3 timer hver dag, med undtagelse af ankomst- og afrejsedage. Programmet præsenteres på stedet på det respektive hotel.
Hvordan booker jeg og hvor meget koster det?
Al træning med vores gæsteinstruktører er gratis for dem, der bor på det relevante hotel i den relevante uge hvor instruktøren er på hotellet.Se datoerne hvor gæsteinstruktøren er på det respektive sportshotel herunder og book ind på samme hotel og dato. Når du er på stedet på hotellet, kan du deltage i gæsteinstruktørens pas uden ekstra omkostninger, med undtagelse af Playitas Resort hvor nogle af passene koster ekstra og bookes/betales i sportsbookingen på stedet.
