Information til dig som har en rejse med Braathens


Seniorer som tränar gruppträning i solen
Ældre damer bevæger sig i takt til musikken
Apollo sølv

Apollo Sports SOLO Senior

Har du lyst til at prøve at rejse på en aktiv ferie på egen hånd? Dette er den ultimative SOLO-rejse for dig! Du får her mulighed for at rejse alene, men alligevel ikke ensom, da du helt sikkert kommer til at møde nye venner og nye bekendtskaber fra Danmark. Vores altid glade og erfarne senior instruktør, Henrik Andersen, er med som gruppeleder og instruktør på denne rejse, og du kan helt sikkert god glæde dig allerede nu!

I løbet af en uge kan du nyde mange forskellige former for træning, afslapning og festligheder, kombineret med god mad og drikke. Vi har noget for enhver smag, samt træningsniveau, og du vælger helt selv hvad du har lyst til at deltage i, samt hvor meget du har lyst til at deltage i. Ugen er specifikt målrettet til aktive seniorer og er til dig, som ønsker at rejse med ligesindede danskere.

Følg med når vi rejser afsted til vores Apollo Sports powered by Playitas-hoteller og få en god oplevelse, du sent vil glemme.

Om rejsen

Med Apollos koncept, Apollo Sports Senior SOLO 50+, har det aldrig været nemmere og sjovere at rejse afsted på egen hånd. Undgå at gå på kompromis med dine ledige uger, valg af destinationer og dagsplaner - book en SOLO-rejse og bestem selv. Rejs alene – men ikke ensom! Oplev en træningstur fyldt med sjov træning, og med aktiviteter for alle singlerejsende, der gerne vil rejse og møde nye træningsvenner. Du vælger selvfølgelig selv hvad du har lyst til at deltage i, men mulighederne er mange, lige fra morgenyoga, til bobler ved poolen, eller banko om aftenen. Vores Senior SOLO-rejser henvender sig til dig, som er 50+.

OBS på rejsen til Limnos, Porto Myrina, i august 2025, får du fornøjelsen af to dygtige instruktører. Henrik Andersen er som altid gruppeleder og styrer både træning og sociale arrangementer. Udover dette, vil der være fast yoga to gange dagligt på programmet med den erfarne og motiverende Thilde Vesterby. En helt unik kombination og en rejse du ikke vil gå glip af!

OBS på rejserne til Playitas i januar 2026 og Aqua Vista i marts 2026, får du fornøjelse af to dygtige instruktører. Henrik Andersen er som altid gruppeleder og styrer både træning og sociale arrangementer. Udover dette, vil der være fast yoga to gange dagligt på programmet med den motiverende og berejste yogainstruktør, Kristine Lysdahl. En helt unik kombination og en rejse du ikke vil gå glip af! Der findes intet fast program for vores SOLO-rejser, da alle uger er forskellige. Vi tilpasser programmet og justerer det alt efter antal deltagere og det specifikke hotel. Du vil hver dag på programmet, altid kunne finde forskellige former for træning fra morgen til aften. Herudover vil der også være sociale arrangementer og festligheder om aftenen, så du altid er en del af en gruppe og får en social rejse. Det er helt op til dig selv, hvor meget du ønsker at deltage på de forskellige ting, hvad enten det er træning eller sociale stunder.

Hvem kan deltage?

Træn, nyd livet ved poolen, spis godt, mød nye venner, tag på picnic i solnedgangen og få vidunderlig inspiration og oplevelser. Denne singelrejse er velegnet til alle som rejser på egen hånd, og her rejser du med andre fra hele Danmark – i SOLOugen behøver du aldrig at føle dig alene.

Om sportshotellerne

Vores Apollo Sports - powered by Playitas-hoteller tilbyder et spækket udvalg af sport og aktiviteter, samt en god beliggenhed med smuk udsigt over havet. Omgivelserne er perfekte til vandreture, løb og cykling. Alle træningsfaciliteter er indenfor gåafstand og der findes mange gruppetræningspas og forskellige aktiviteter at vælge imellem, for dem som har lyst. Der er gode muligheder for afslapning i SOLO-ugen, og der arrangeres desuden sociale festligheder, for de som har lyst til dette. Der er mulighed for at komme på en SOLO-rejse til forskellige destinationer og på forskellige datoer. Skulle vi få mange tilmeldte, vil der komme en ekstra instruktør på. Udover at følge ugens program, er der rig mulighed for at prøve forskellige træning af på vores sportshoteller. Du kan blandt andet prøve trænings med vores gæsteinstruktører i den pågældende uge, se på vores træningskalender hvem der besøger hotellet, i lige netop den SOLO Senior uge, som du skal rejse med på.

Information om ugerne

Priser fra: 9.698,-

Dato'er & hoteller:

  • 19.-26. januar 2026, Playitas Resort, Fuerteventura

  • 14.-21. marts 2026, Aqua Vista - powered by Playitas, Hurghada

  • 2.-9. maj 2026, Monte Feliz, Gran Canaria

  • 30. aug – 6. sep 2026, Porto Myrina - powered by Playitas, Limnos

  • 18.-25. okt 2026, Levante - powered by Playitas, Rhodos

Afrejser fra: København, Billund & Aalborg

Dette indgår*

  • Charterfly

  • Indchecket bagage

  • Transfer tur/retur

  • Privat værelse (enkeltværelse)*

  • Halvpension, fuldpension eller All Inclusive - afhængigt af hotel*

  • Skræddersyet træningsprogram

  • Øvrige aktiviteter på hotellet *Klik på en dato nedenfor for at få flere oplysninger om det specifikke hotel og rejsen.

Kontakt os: sports@apollorejser.dk


Om instruktørerne

Profilbillede Henrik Andersen

Om Henrik Andersen

Henrik er en meget erfaren instruktør, eller som Henrik selv siger: Jeg er en træningsarrangør, som gerne vil have, at folk får glæde af træningen. Du kan ikke præstere, hvis du ikke er i det rigtige humør, men hvis du er, er der ingen grænser for, hvad du kan udrette. Selvom Henrik er en elendig sanger, synger han ofte i sine timer. Henrik er altid aktiv i sine timer, for man kan ikke sige til nogen, at de skal gøre noget, som man ikke selv kan. Henrik er dygtig til gode danske klassikere og vil sørge for, at denne senior sports solo uge, bliver ud over din sædvanlige rejse!


Thilde Vesterby

Thilde Vesterby

Thilde Vesterby er yoga-, mindfulness- og compassionlærer og har undervist i yoga siden 2011. Hun er ekstern underviser ved Dansk Center for Mindfulness, Aarhus Universitet i programmerne Mindfulnessbaseret stressreduktion og Træning i compassion. Thilde har ligeledes en lille virksomhed, hvor hun afholder retreats, yogaforløb, stilhedsdage og samtaler. I Thildes undervisning er der fokus på at opleve yogaen indefra og glemme alt om, hvordan det ser ud. Der gives forskellige alternativer ind i stillingerne og sekvenserne, så alle kan være med på tværs af erfaring og smidighed - og det er snarere det indre frem for det ydre arbejde, der prioriteres. Hun har altid den meditative del af yogaen med og balancerer ubesværet mellem at recitere poesi og referere til hard core forskning. Glæd dig til lange, afspændende sekvenser, eftergivende yinstræk og en lang, nærende shavasana.

Thilde er instruktør på turen til Monte Feliz. Program kommer snart.


Kristine Lysdahl

Kristine Lysdahl

Kristine er en energibombe uden lige, når det kommer til træning og aktiviteter, samtidig med at hun har en unik evne til at skabe ro og nærvær, når det kommer til yoga. Hun har altid elsket at holde sig i gang og prøve forskellige former for træning. I snart fire år har Kristine rejst verden rundt, heriblandt flere ture til Indien for at uddanne sig indenfor yogaen. Siden da har hun elsket at undervise i yoga og meditation, og har fundet stor glæde og ro i at integrere yoga i sine energiske dage, der er fyldt med masser af aktivitet og træning.

Udover yogauddannelsen, har hun på sine rejser rundt i verden uddannet sig på livet, mennesker, kulturer og sig selv, hvilket uden tvivl vil afspejle sig i hendes personlighed og hendes holdtræning.

Kristine har stort fokus på mennesker, livet og både fysisk og mental sundhed, hvorfor hun det seneste 1,5 år har arbejdet som mental coach, foredragsholder og facilitator. Med al denne erfaring og viden vil hun gøre sit yderste for at sikre, at hver enkelt deltager føler sig set, lyttet til og tilpasset deres individuelle behov. Find inspiration, og se mere af Kristine her: https://www.instagram.com/kristinelysdahl/

Kristine er instruktør på rejsen til Playitas Resort i januar, på rejsen til Aqua Vista - powered by Playitas i marts og på rejsen til Levante - powered by Playitas i oktober.



Om hotellerne