FAQ - Ofte stillede spørgsmål og svar
Her finder du svar på de mest almindelige spørgsmål, vi modtager fra vores rejsende, der skal til Playitas Resort.
Hvor meget koster de forskellige træningspas på Playitas Resort? Passet til Playitas Sport & Activity-program er normalt gratis, medmindre andet er angivet. Nogle træningspas, såsom WOD, indendørs cykling og yoga er mod betaling og bookes og betales i sportsbookingen Her kan du læse mere om, hvad der er inkluderet på Playitas Resort.
Hvornår er sportsbookingen, golfklubben etc. åben? Sportsbooking: 8.00-19.00. Cykelcenter (cykeludlejning): 8.00-12.00 og 15.00-18.00. Gym: 8.00-13.00 og 15.00-20.00. Golfklubben: 8.00-16.00. Tennis (kan reserveres mellem): 8.00-19.00. Dykkercenter: 9.00-17.00.
Er der færdige træningspakker, der kan forudbestilles? Ja. Læs mere om begivenhedsuger og besøg af gæsteinstruktører i vores træningskalender. Vi tilbyder også prisvenlige surfbaner og golfpakker. Påvirkes det ordinære program, når der er et event? Det ordinære program er altid tilgængeligt for alle gæster, uanset om det er et event på Playitas eller ej. De særlige foredrag og lukkede timer, der finder sted under arrangementet, er kun for de deltagere, der deltager i eventet.
Kan du leje fitnesscenteret? Nej, fitnesscenteret skal være tilgængeligt for alle vores gæster. Du kan dog leje WOD-boksen, som er et udendørs fitnesscenter med tag, der giver fremragende muligheder for styrketræning, crossfit, boksning og kampsport.
Er der headset at låne til mig som instruktør? Kontakt vores gruppe- og eventafdeling inden afrejse for at forudbestille/garanti headset. Telefon: 35 20 19 02 (hverdage ekskl. weekender kl. 9.00-14.00) Atletikarenaen, som ligger 5 km fra hotellet og som gæsterne har adgang til, hvor meget koster det at bruge den og hvordan booker man sig ind? Atletikanlægget er tilgængeligt man-fre 9.00-14.00 og weekender på forespørgsel. Grupper booker tid på forhånd via vores gruppeafdeling. Individuelle bookinger foretages direkte i sportsbookingen og koster 3 EUR/time/person. Nøgle til anlægget fås i forbindelse med booking.
Hvordan går vi frem for at bestille en cykel hos de forskellige flyselskaber? Cykeltransfer på flyet skal bestilles på forhånd. Læs mere under det respektive flyselskabs hjemmeside, SAS og Braathens. Transfer på destination fra lufthavn til hotel er ekstra. Altid forudbestilt hos Apollo. Har du brug for et internationalt golfkort for at spille eller er et almindeligt green card tilstrækkeligt? Grønt kort er nok.
Hvilket handicap skal du have? Der er ingen handicapkrav for at spille på banen.
Kan du booke golftider på forhånd? Ja, du kan forudbestille golftider på golfbookings@playitas.net. Læs mere om golf på Golf på Playitas. Apollo tilbyder prisvenlige golfpakker med 3 eller 6 dages ubegrænset golf. Læs mere om, hvordan du forudbestiller pakkerne her.
Er der klubber til leje for både højre- og venstrespillere? Ja.
Hvor meget koster det at spille golf? Gebyrer for greenfee kan findes på playitas.net/en/golf/tee-time.
Hvor kan jeg købe mere træningstøj og udstyr på Playitas Resort? Golftøj kan købes i golfklubhuset, ellers er der et godt udvalg af funktionelt tøj, sko og udstyr at købe i sportsbookingen på Plaza Rambla. Virker det at booke al træning på stedet? Ja, der skal ikke forudbestilles træning, men er I en gruppe, skal træningsområder, lokaler og den olympiske pool bookes inden afrejse. Det samme gælder, hvis du ønsker at leje en cykel i seks dage eller mere.
Findes der træning tilpasset mennesker med handicap? Det afhænger af, hvilket handicap der gælder. Træning for kørestolsbrugere arrangeres f.eks. ikke.
Skal jeg forudbestille en cykel? Cykler skal bestilles på forhånd, hvis du har tænkt dig at cykle hele ugen. Frem for alt er det vigtigt at reservere på forhånd i højsæsonen mellem november og april. Du kan finde forudbestillingsformularen her (under prislister). Efter tilmeldingen er indsendt, sender vi et betalingslink på e-mail. Vær opmærksom på at cykler skal forudbestilles i minimum seks dage.
Er cykler inkluderet i de guidede ture, der er på sportsprogrammet? Ja, prisen inkluderer en cykel, men kun under den guidede tur. Ønsker du at beholde cyklen resten af dagen, kan dette bookes og betales i cykelcentret.
Arrangerer du konkurrencer på Playitas? Ja, der arrangeres mindre konkurrencer hver uge, såsom Fyrtårnsløb 13 km, 5 km og 10 km løb og et Aquathlon. Gratis deltagelse.
Hvordan fungerer indcheckning på Playitas Resort? Indcheckning kl. 15.00 og udcheckning senest kl. 11:00 Hav dit pas og billet til hånden ved check-in. Din værelsesnøgle er et hotelkort, som du altid skal have med dig. Armbåndet fremvises ved måltiderne og angiver, hvilke måltider du har betalt for. Du kan betale for værelsesnøglen med et kreditkort, når du foretager køb i hele Playita-området. Du betaler hele regningen ved udcheckning. Er der en hæveautomat på Playitas Resort?
Ja, det er forbundet med Playitas Hotel's reception.
Er der en læge på Playitas Resort? Lægen kommer på forespørgsel hverdage kl 18.00 og weekender kl 16.00 Apollos personale yder gerne denne service i forbindelse med sygdom eller behov. Den nærmeste sundhedsklinik er i den nærliggende by Gran Tarajal (ca. 5 kilometer fra Playitas Resort.)
Findes der lejligheder tilpasset mennesker med funktionsnedsættelse? Ja, otte og de skal forudbestilles.
Er der livreddere ved alle pools? Ja.
Hvordan kommer du til den nærmeste by? Byen Las Playitas ligger omkring 10 minutters gang derfra.L Nem adgang via stranden, alternativt vejen rundt om hotelbygningen. Her finder du 4 restauranter med rigtig god lokal mad. Gran Tarajal er omkring 5 km væk. Du kan cykle, gå, tage en lokal bus eller taxa dertil.
Hvad tilbydes i Playitas Resorts supermarked? Supermarkedet på Plaza Rambla har et begrænset udvalg af mad. Her kan du primært finde drikkevarer og snacks, men også et lille udvalg af mad, kød, fisk, frugt og grønt. Åbningstider 8.00-19.00. I byen Las Playitas er der et lille SPAR-supermarked og i nabobyen Gran Tarajal er der to supermarkeder.by
Hvordan og hvornår kommer jeg i kontakt med Apollo-personalet på Playitas Resort? Apollo Service Center ligger uden for receptionen på lejlighedshotellet. Det er også fint at ringe til vores servicetelefon. Nummeret er angivet på din billet.
I hvilken restaurant spiser jeg, hvis jeg har booket morgenmad, halv- eller helpension? Hvilken buffetrestaurant du spiser i afhænger af hvor i resortet du bor. Gæster på Playitas Apart spiser i buffetrestauranten på Playitas Apart. Gæster på Playitas Hotel, Playitas Annexe og Playitas Villas spiser i buffetrestauranten på Playitas Hotel. Hvis du ønsker at spise et måltid i den anden restaurant, er dette efter anmodning i receptionen.
Hvad er åbningstiderne på buffetrestauranterne?Playitas lejlighedshotel: Morgenmad: kl. 7.30-10.30. Frokost: kl. 13.00-15.00 (Serveret på Playitas Hotel) Middag: kl. 18.45-21.15.
Playitas Hotel: Morgenmad: kl. 7.30-14.30. Frokost: kl. 13.00-15.00 Middag: kl. 18.45-21.15.
Er der glutenfrit brød? Ja, men giv gerne besked, hvis der er behov for dette inden afrejse, så køkkenet kan forberede sig.
Hvad er tilgængeligt i nærområdet, for eksempel restauranter, indkøb mm? Ud over Playitas' udvalg af à la carte-restauranter er der fire restauranter i byen Las Playitas, 5-10 minutters gang væk. Der serveres lokale tapas og fisk af høj kvalitet. I Gran Tarajal finder du flere hyggelige restauranter og cafeer, men også lidt shopping. Vil du have rigtig god shopping, kan hovedstaden Puerto del Rosario anbefales.
Står der om retter er laktose/glutenfrie på buffeten? Nej, men spørg gerne kokkene eller serveringspersonalet, hvis du føler dig usikker.
Er der en vegansk kost på Playitas Resort? Nej, ingen speciel diæt udover det, der tilbydes fra salatbuffeten, og hvad der findes som vegetariske muligheder i buffetrestauranten.
Er der særlige diætprodukter på Playitas Resort? Ja, i supermarkedet.
Hvis du tilkøber halvpension, er morgen- og middagsbuffet inkluderet? Ja, morgenmad og middagsbuffet er inkluderet. Nogle gange kan du bytte middag til frokost. Forhør dig i receptionen på stedet. Hvor spiser jeg frokost på Playitas Resort? På Plaza Rambla har vi altid en af restauranterne åben til frokost. Palapa Bar (på Playitas Hotel) byder på frokost kl. 12.30-16.00 Poolbaren på Playitas Aparthotel byder på salatbuffet og enklere retter som pizza, hamburgere, panini med mere kl. 12.30-16.00 Har du en lejlighed eller villa, kan du også selv lave mad. I byen Las Playitas er der også nogle gode frokoststeder. Åbningstider restauranter på Plaza Ramla Restaurant Sportsbar: kl 13.00-14.30. Restaurant Da Luigi: kl. 18.30-22.00
Er der minibar på værelset? Ja, det er for dig, der bor på Playitas Hotel. Kontakt receptionen, hvis du ønsker det opfyldt. Kan tilkøbes:
Skal vi sidde og spise sammen? Er I et større selskab eller en gruppe, anbefaler vi, at I booker dette på forhånd. Ellers gratis placering inden for det hotel du bor på (Playitas Apart eller Playitas Hotel).
Tilbydes der holdtræning med en skandinavisktalende instruktør? Al holdtræning foregår på engelsk, uanset underviserens/instruktørens nationalitet. Kan og må alle deltage i alle sessioner? Alle kan deltage i den holdtræning, der findes på Sport & Aktivitet-programmet. Nogle pas har dog en aldersgrænse. For at træne i fitnesscenteret skal du være fyldt 16 år. Børn mellem 10-15 år er velkomne til at træne i fitnesscenteret sammen med en værge. Kun gæster, der har betalt arrangementsgebyret, gælder for arrangementer/temauger .
Hvad betyder f.eks. zumba, bootcamp osv.? Forklaringer på alle vores hold kan findes på playitas.net/en/sports. Hvor afvikles de forskellige hold? Det fremgår af Sport & Aktivitetsprogrammet, hvor sessionerne foregår.
Skal man tilmelde sig på forhånd? Nej, ikke ved holdtræningen. Ved indendørs cykling og anden træning med behov for udstyr eller betaling gælder tilmelding i sportsbookingen.
Hvor er vi, hvis det regner? Vi har indendørs muligheder i det usandsynlige tilfælde af regn. Kan jeg få individuel ernæringsrådgivning? Nej, vi tilbyder ikke den service.
Skal jeg have specielle sko på for at deltage i holdtræning? Holdtræningsfladerne har multi-bane overflader, så sportssko til indendørs brug foretrækkes. Ikke-ømme sko anbefales til stavgang og bootcamp. Ønsker du at bruge dine egne sko til indendørs cykling, er vores cykler udstyret med SPD låsesystemer. Ønsker du at leje en cykel, har vi almindelige pedaler, men hvis du er en dedikeret cyklist, anbefaler vi, at du selv medbringer sko og pedaler. Pedaler kan lejes på stedet. Hjelm er obligatorisk og inkluderet ved leje af cykel. Også her anbefales egen hjelm, hvis du er en dedikeret cyklist.
Er der vand til træningen? Vi sørger ikke for drikkevand. Vand kan købes i vores supermarked beliggende på Plaza Rambla. Der er også vand at købe i barerne. Vi anbefaler ikke at drikke postevandet. Vi anbefaler dog kraftigt, at du medbringer eller køber en vandflaske og drikker rigeligt dagligt.
Hvornår arrangeres Kids Sports Academy? Kids Sports Academy (KSA) arrangeres hver ferieuge og er en sportsklub for børn fra 5 år og opefter. Det koster ikke noget at deltage. Her kan du læse mere om Kids Sports Academy.
Kan du efterlade din 4-årige i børneklubben og deltage i en træningsuge? Børn over 4 år er velkomne i børneklubben.
Er området meget kuperet? Playitas Hotel ligger på en bjergskråning, det vil sige, at området er kuperet. Der er elevatorer og en svævebane, du kan bruge til at komme mellem de forskellige etager. Ellers er der ikke de store niveauforskelle at tale om, der er både ramper og trappetrin overalt.