Sol Nessebar Mare Bay
Sol Nessebar Mare Bay er et dejligt All Inclusive-hotel lige ved den fine sandstrand uden for charmerende Nessebar. Du vil opleve store poolområder, vandrutsjebaner, aktiviteter fra morgen til aften og afslapning i frodige omgivelser. Det er nemt at hygge sig – uanset om du vil svømme, spise godt eller bare læne dig tilbage og nyde feriefølelsen.
Sol Nessebar Mare Bay danner sammen med Sol Nessebar Palace Sol Nessebar Resort. Hotelafdelingerne Sol Nessebar Bay og Sol Nessebar Mare ligger et par hundrede meter fra hinanden og svarer til hinanden i kvalitet. De forskellige dele af hotellet deler visse faciliteter, men måltider, barer og pools må kun benyttes i den del af hotellet, hvor du bor. Du vil blive informeret ved ankomst om, hvorvidt du skal bo i Mare- eller Bay-delen.
Poolområderne ved både Bay og Mare har en pool med en lavere del til de yngste børn. Derudover er der en mindre pool med to vandrutsjebaner til de yngste børn. For hele familien er der et stort og dejligt vandland med fire pools, heraf en stor børnepool. Der er i alt syv vandrutsjebaner, hvoraf to er for de yngste børn. De fem største vandrutsjebaner kræver, at du er 130 centimeter eller højere, og de to mindre kræver, at du ikke er højere end 120 centimeter. Vandlandet er åben fra midt i juni til midt i september, afhængigt af vejr og temperatur. Solstole og parasoller ved poolområdet, i vandlandet og på solterrassen mellem Mare og Bay. Poolhåndklæder indgår. Der er også en poolbar ved hvert poolområde.
Buffetrestauranterne på Mare og Bay serverer morgenmad, frokost og middag. Der er en japansk bar, Umi, som serverer sushi og tempura om aftenen. Chinese Hot-Pot serverer kinesisk mad. Taperia Malecon ved bugten serverer tapas, sangria og drikkevarer. Der serveres tyske specialiteter og øl i Der Biergarten. For åbningstider for hver restaurant, læs mere under All Inclusive. Dresscode, lange bukser til mænd til middage i alle restauranter.
Det nærliggende hotel Sol Nessebar Palace har et fitnessrum, der kan benyttes gratis. Der er også en spa med jacuzzi, hammam, dampbad og sauna, alt sammen mod betaling.
Hotellets egne aktivitetsværter arrangerer forskellige aktiviteter hver dag, såsom aerobic og vandaerobic. Aftenunderholdning. Her kan du også spille tennis, basketball, boule, bordtennis, fodbold, billard og volleyball, nogle mod betaling.
Børneklub i hotellets regi for børn mellem 4 og 11 år med engelsktalende personale. Der er også en legeplads.
Gratis wifi i receptionen. Trapper til stranden. På stranden er der solstole mod betaling, og der sejler både til Nessebar (kun i højsæsonen og mod betaling). Lokaltrafik.
Måltider
Indgår
All Inclusive
All Inclusive
Ved All Inclusive indgår:
Morgenmadsbuffet i hovedrestauranten, kl. 07.30-10.00
Frokostbuffet i hovedrestauranten, kl. 12.30-14.30
Middagsbuffet i hovedrestauranten, kl. 18.00-21.00.
En middag om ugen i restauranten Chinese Hot-Pot inkl. drikke, kl. 18.30-21.30. Åben fra midt i juni til starten af september. Bordreservation er påkrævet.
Burgere, hotdogs og is i poolbaren på Sol Nessebar Bay, kl. 11.00-16.30. Åbent fra midt i juni til slutningen af august.
Fish & Chips i Burger Bar på Sol Nessebar Mare, kl. 11.00-16.30. Åben fra midt i juni til starten af september.
En middag på den italienske restaurant Osteria del Golf i Sol Nessebar Palace, kl. 18.30-21.30. Bordreservation er påkrævet. Åben fra midten af juni til midten af september
Sushi, tempura og misosuppe på Umi Japanese Corner i lobbyen på Sol Nessebar Bay og Sol Nessebar Mare kl. 21.00-22.00. Åbent fra midten af juni til slutningen af august.
Eftermiddagskaffe i Taperia Malecon ved Sol Nessebar Bay, kl. 11.00-18.00
Tapas og sangria i Taperia Malecon ved Sol Nessebar Bay, kl. 20.00-22.00. Åbent fra begyndelsen af juni til midten af september.
Snacks og øl i Der Biergarten ved Sol Nessebar Mare, kl. 11.00-17.00 og øl kl. 20.00-23.00. Åbent fra starten af juni til midten af september
Paella i restauranten Paellador Levante. kl. 12.00-16.00 Åben fra midt i juni til starten af september
Panini i Embarcadero, kl. 12.00-15.00. Åbent fra begyndelsen af juni til midten af september.
Is i Gelateria, kl. 10.00-16.30 og i poolbaren på Pool Bar Palace, kl. 11.00-16.00
Lokale forfriskninger, øl, vin og drinks ad libitum i nogle af hotellets barer, kl. 10.00-23.00.
Der kan forekomme ændringer. Det er obligatorisk at bære hotellets armbånd. All Inclusive gælder frem til afrejse.
Faciliteter
Wifi på værelset
Restaurant
Bar
Børnepool
Pool
All Inclusive tilbydes
Beliggenhed
Bulgarien, Nessebar
100 m til stranden, 2.5 km til centrum
Rengøring
9.5
Mad & drikke
9.5
Service
9.5
Forventninger
9.5
Værelse / lejlighed
9





























