H10 Las Palmeras
I den store have på H10 Las Palmeras er der et stort og afslappende poolområde med tre pools. Her kan du mellem dukkerterne finde en plads blandt palmerne med din yndlingsbog og senere nyde en lækker middag ved solnedgang. Halvpension er inkluderet, men det bliver ekstra bekvemt med All Inclusive. For dig, der ønsker at træne, er der både et fitnessrum og tennisbaner.
H10 Las Palmeras tilbyder tre pools, herunder en børnepool. En af de større pools og børnepool er om vinteren opvarmet til 22 grader. Pooltemperaturen kan dog falde et par grader om morgenen, aftenen og i dårligt vejr. Solstole og parasoller. Poolhåndklæder mod depositum og håndklædebyt mod betaling.
En buffetrestaurant til morgenmad, frokost og middag, to à la carte-restauranter og en restaurant til frokost og middag, der serverer salater, kød- og fiskeretter samt snacks og sandwich på menuen, og den kombinerede bar og restaurant ved poolen serverer lettere retter i løbet af dagen. À la carte-restauranten Sakura Teppanjaki serverer asiatiske retter, og à la carte-restauranten Specchio Magico serverer det bedste fra det italienske køkken. Sakura Teppanjaki har en aldersgrænse på 8 år og er åben tirsdag til lørdag, og Specchio Magico er åben torsdag til mandag. Bordreservation er påkrævet i à la carte-restauranterne. Der er flere barer, herunder Mike's Coffee, hvor du kan nyde en kop kaffe eller noget sødt eller en smoothie.
Børneklub i højsæsonen på hotellet for børn i alderen 4-11 år med engelsktalende personale. Multisportsbane. Fire tennisbaner med udstyr, mod betaling. Fitnessrum. Hotellets personale underholder med forskellige sportsgrene og aktiviteter i løbet af dagen, såsom vandpolo, petanque, dart og fodbold. Bordtennis mod betaling. Aftenunderholdning.
Gratis wifi på hele hotellet. Roomservice kl. 10.00-22.00. Ca. 150 meter til Colon og 900 meter til Safari indkøbscenter. Den nærmeste strand er Playa de Troya, som ligger omkring 950 meter væk. Musik og folk fra nærliggende barer, restauranter og butikker døgnet rundt kan opfattes som forstyrrende. Trapper og niveauforskelle uden for hotellet.
Måltider
Indgår
Halvpension (morgenmads- og middagsbuffet)
Julemiddag (25/12)
Nytårsmiddag
Kan tilkøbes:
All Inclusive
All Inclusive
Ved All Inclusive mod tillæg indgår:
Morgenmadsbuffet i restauranten Garoé, kl. 07.30-10.30
Let morgenmad i snack- og poolbaren La Choza, kl. 10.30-12.00
Lette snacks i snack- og poolbaren La Choza, kl. 12.00-18.30
Frokostbuffet i restauranten Garoé, kl. 13.00-15.30
Middagsbuffet i restauranten Garoé, kl. 18.30-21.30
En middag om ugen i en af à la carte-restauranterne Specchio Magico eller Sakura Teppanjaki, kl. 18.30-21.30.
Lokale forfriskninger, øl, vin og drinks ad libitum i nogle af hotellets barer, kl. 09.00-01.00.
Tennis, én times spil pr. værelse pr. ophold
Der kan forekomme ændringer. Det er obligatorisk at bære hotellets armbånd. All Inclusive gælder fra kl. 11.00 på ankomstdagen og frem til kl. 12.00 på afrejsedagen.
Faciliteter
Wifi på værelset
Restaurant
Børnepool
Pool
Beliggenhed
Spanien, De Kanariske Øer, Tenerife, Playa de las Américas
700 m til stranden,
Bedømmelser
"Vi havde et standart dobbelt værelse med havudsigt, et dejligt værelse. Vi havde all inclusive, som jeg stærkt vil ambefalle alle der kommer..."
"Rengøring og man kunne bade i poolen om vinteren"





















