La Bella Victoria
La Bella Victoria er et af vores Apollo Mondo Local-hoteller – mindre, personlige favoritter, hvor lokalt liv er i centrum. Her bor du midt i Platanias, tæt på havet, butikker og natteliv, mens hotellet tilbyder en afslappet og familiær atmosfære. Her har du den perfekte base for dig, der ønsker at opleve Kreta i deres eget tempo, nyde stranddage og mærke den græske atmosfære lige uden for døren.
Hotellet La Bella Victoria i populære Platanias ligger stort set på stranden med solstole og parasoller delvist på sandstranden, men også i det grønne område lige ovenfor. Udover en dejlig strand er der også to pools på hotelområdet. Poolbaren serverer forfriskninger, kaffe, vin og øl i løbet af dagen samt enkle frokostretter. Morgenmaden indtages på hotellets moderne rooftop restaurant og byder på mange lokalt dyrkede produkter.
Hotellet er bygget i naturlige materialer med diskrete farvevalg, alt sammen omgivet af grøn natur. Bougainvilleaer, små oliventræer og kretensisk flora skaber en lille oase. Værelserne er smagfulde med møbler i massivt træ, skønne tekstiler og lokalt inspireret indretning. Du vælger at bo i et dobbeltværelse med balkon eller terrasse, swim up -værelse med delt pool eller et dobbeltværelse i etage med en hyggelig hems.
Slap af ved poolen eller stranden
Hotellet har to poolområder. Den ene ligger mellem bygningerne og den anden, et lidt mindre poolområde, ligger ned mod havet. Ved begge er der solstole og parasoller til at låne. Havet ligger knap 100 meter væk. Pool- og strandhåndklæder er inkluderet og skiftes en gang om ugen
På stranden er der solstole som koster ca. 10 EUR pr. dag og pr. person. Dette beløb kan derefter bruges til snacks/drikkevarer i hotellets poolbar.
Mad og drikke
I den moderne restaurant kan du nyde lidt skygge, måske en god frokost med lokalt islæt fra en á la carte menu samt en spændende og forfriskende drik. For en komfortabel og nem ferie kan du tilkøbe halvpension og få middagen inkluderet i prisen. middagen indtages derefter på hotellet Santa Helena Beach, som ligger ved siden af.
Træning og velvære
Vil du benytte lejligheden til at dyrke motion på ferien, er der fitnessrum på hotellet. Cykler kan lejes i Platanias. Der er også vandrestier og mulighed for løb i området.
Overnatning og anden information om hotellet
På La Bella Victoria bor du i pæne, nybyggede værelser. Vil du forkæle dig selv med noget ekstra, så book et dobbeltværelse med direkte udgang til poolen. Hotellet består af to bygninger. Trafikken kan opleves som forstyrrende for nogle af værelserne tættest på vejen. Nogle billeder er skitser og vil blive opdateret, så snart Apollo modtager rigtige billeder fra hotellet. Skitserne kan afvige fra virkeligheden.
Oplev omgivelserne
Platanias er et livligt område med restauranter, butikker, klubber og barer. Fra hotellet er der ca. 900 meter til torvet i Platanias. Vil du opleve rigtig fred og ro, anbefaler vi en vandretur op i olivenlundene og en gåtur mod den gamle bys centrum. Der ender man midt i den græske hverdag, hvor livet går dets gang. Hvis du vil opdage mere af Kreta på egen hånd, anbefaler vi en lejebil. Apollo har også et stort og varieret udbud af udflugter. Busstoppestedet for den lokale bus er ca. 50 meter fra hotellet.
Måltider
Indgår
Morgenmadsbuffet
Kan tilkøbes:
Halvpension (morgenmads- og middagsbuffet)
Hvis du tikøber halvpension, serveres middagen på hotellet Santa Helena Beach.
- Høje gæstevurderinger
- Dejlig beliggenhed
- Gode faciliteter
- Gratis wifi.
Faciliteter
Wifi på værelset
Restaurant
Bar
Pool
Fitnessrum
Beliggenhed
Grækenland, Kreta, Platanias
Nær stranden, 900 m til centrum
Rengøring
8.7
Mad & drikke
7.9
Service
8.5
Forventninger
8.1
Værelse / lejlighed
7.8























