

Fun & Power
Amalie Fink
Deltag i gæsteinstruktørens hold under dit ophold på et af vores sportshoteller. Læs mere om instruktøren, hvilken form for træning hun tilbyder og hvilke hoteller han er på nedenfor. Der kræves ingen tilmelding for at deltage med vores gæsteinstruktører. Al træning med vores gæsteinstruktører indgår for dig, der bor på det pågældende hotel i den pågældende uge for besøget af instruktøren. Se hvilke datoer gæsteinstruktøren er på det respektive hotel og book nedenfor.
Hotel og dato
27. maj - 3. juni, Playitas Resort
8.-15. juni, Almyra Hotel & Village
Om instruktøren
Amalie Nøddeskou har været instruktør i over 7 år. Hun er uddannet i Les Mills og er Advanced Instruktør i både Les Mills Bodycombat og Les Mills Bodypump, som hun underviser hver dag hos SOLO Fitness.
Når hun ikke render rundt som fitnessinstruktør, arbejder Amalie som kiropraktor og med sin viden fra en 6-årig intensiv træning om kroppen og dens funktioner, kan du være sikker på, at du er i gode hænder til hendes timer. Amalie er glad, sprudlende, energisk og udadvendt og ved intet bedre end at se folk have det sjovt, mens de gør noget nyttigt for deres krop! For Amalie handler det om, at deltagerne i hendes hold kan gå lidt gladere hjem, end da de kom.
Body combat er en træningsform inspireret af kampsport, hvor du udfører bevægelser fra discipliner som karate, boksning og taekwondo til god musik. Bodycombat er både sjovt og intenst og forbedrer kondition, koordination og styrke. Bodypump er et hold, hvor vi arbejder med vægtstænger, vægtskiver og vores egen kropsvægt. Alt sammen til dejlig musik, der får tiden til at flyve afsted.
Body Conditioning er en effektiv holdtræning, der styrker hele kroppen gennem en kombination af styrkeøvelser med fokus på core og kondition. Holdet er tilpasset alle niveauer og udføres med eller uden udstyr, så du kan variere og udfordre din krop gennem holdet.
Core Med fokus på mavemuskler, ryg, baller og stabilitet opbygger du en stærk base, som gør dig stærkere i hverdagen og i al anden træning. Velegnet til alle niveauer.
Agility Sjov og dynamisk træning, der forbedrer din eksplosivitet, balance og reaktionstid. Gennem eksplosive øvelser træner du din smidighed og styrke.
Balance & mobilitet Et roligt hold med stræk-, styrke- og balanceøvelser med det formål at forbedre din bevægelighed og kropsbevidsthed.
Strength & Cardio er en energigivende holdtræning, der kombinerer puls og styrke.
Stretch & Relax Slap af i krop og sjæl efter dagens holdtræning.
Soft tissue Mobilization Sammen gennemgår vi hele kroppen og blødgør den, så du kan få mest muligt ud af din kommende træning. Blødgør muskler og væv.
Upper body Overkropstræning, der fokuserer på at styrke overkroppen med effektive øvelser for arme, skuldre, bryst og ryg.
Back training Dette hold styrker hele ryggen og de muskler, der holder ryggen oppe. Fokus er på funktionelle øvelser, så du kan komme afsted med en glad og stærk ryg.
Functional Training Varieret træning, der styrker hele kroppen til hverdagens bevægelser. Med fokus på styrke, balance, bevægelighed og hurtighed.
Hvem kan deltage?
Alle kan deltage i de forskellige hold, uanset tidligere erfaring. Alle hold afholdes på engelsk. Udover gæsteinstruktørpas kan du også deltage i hotellets faste udbud af sport og aktiviteter.
Program
Gæsteinstruktøren afholder 2-3 timer hver dag, med undtagelse af ankomst- og afrejsedage. Programmet præsenteres på stedet på det respektive hotel.
Hvordan booker jeg og hvor meget koster det?
Al træning med vores gæsteinstruktører er gratis for dem, der bor på det relevante hotel i den relevante uge hvor instruktøren er på hotellet.Se datoerne hvor gæsteinstruktøren er på det respektive sportshotel herunder og book ind på samme hotel og dato. Når du er på stedet på hotellet, kan du deltage i gæsteinstruktørens pas uden ekstra omkostninger, med undtagelse af Playitas Resort hvor nogle af passene koster ekstra og bookes/betales i sportsbookingen på stedet.