Hotel Du Golf by Pickalbatros
På Hotel du Golf by Pickalbatros i det grønne Palmeraie lige nord for Marrakech venter en afslappet All Inclusive-oplevelse for dig over 16 år. Nyd en opvarmet pool, nærhed til golf og en hotelbus til centrum af Marrakech for at opleve både Jemaa el-Fna og den gamle Medina - perfekt til både hvile, afslapning og eventyr!
Hotellet har i alt tre udendørs pools. En pool der om vinteren opvarmes til ca. 26 grader. Pooltemperaturen kan dog falde et nogle grader om morgenen, aftenen og i dårligt vejr. Solstole og parasoller omkring pools. Hotellets buffetrestaurant Jawhar serverer et bredt udvalg af internationale retter til morgenmad, frokost og middag. To à la carte-restauranter, Pasta Cosy for italienske smagsoplevelser og Karmoussa, der frister med internationale retter. Ved poolområdet finder du Olive grill, der serverer snacks og drikkevarer, og i lobbyen finder du baren Zest. Gratis fitnessrum. En række forskellige sportsaktiviteter er også inkluderet. Som gæst på hotellet får du 20% rabat på greenfees på den nærliggende golfbane. Spa med sauna, dampbad, hamam og en række spabehandlinger, alt sammen mod betaling. Madlavningskurser hvor man lærer at lave myntete og tilberede marokkansk Tagin. Underholdning hver aften med forskellige temaer.
Gratis wifi på hele hotellet. Hotellet tilbyder gratis buskørsel til byens centrum i henhold til en køreplan, der kan fås på hotellet (pladsreservation er påkrævet). Strygejern og strygebræt kan lånes i receptionen på forespørgsel.
Ca. 10 km fra Jemaa el-Fna og Medinaen. Det lokale centrum i området hvor hotellet ligger, Palmeraie, et stort område i den nordlige del af byen kendt for tusindvis af dadelpalmer, luksuriøse resorts og forskellige aktiviteter såsom golfbaner, ligger ca. 3 km væk.
Måltider
Indgår:
All Inclusive
Julemiddag (24/12)
Nytårsmiddag
All Inclusive
I All Inclusive indgår:
Morgemadsbuffet i restauranten Jawhara, kl. 07.00-10.30
Kontinental morgenmad i restaurant Jawhara, kl. 10.30-11.00
Frokostbuffet i restaurant Jawhara, kl. 12.30-14.30
Snacks i Zest Lounge, kl. 15.00-17.00
Middagsbuffet i Jawhara restaurant, kl. 19.00-22.00
Sen middag i restaurant Jawhara, kl. 22.00-23.00
À la carte-middag én gang pr. restaurant og ophold i Karmoussa og Pasta Cosy, kl. 19.00-22.00 Bordreservation er påkrævet mindst 24 timer i forvejen.
Lokale forfriskninger, øl, vin og drikkevarer ad libitum, kl. 10.00-23.00
Ændringer kan forekomme. Som identifikation er det obligatorisk at bære hotellets armbånd. All Inclusive gælder til kl. 12.00 på afrejsedagen.
Faciliteter
Pool
All Inclusive tilbydes
Fitnessrum
Wifi på værelset
Restaurant
Bar
Beliggenhed
Marokko, Marrakech
8 km til centrum
Bedømmelser
"Merveilleux séjour la classe..... Nous avons passé un séjour de 9 nuits, vraiment cet hotel est fantastique que ce soit la propreté, la rest..."