Skitouring på det græske fastland - med Systrar i bjergene
Skiløb med de græske guder? Tættere på end det kan du ikke komme! På denne skitourings-rejse oplever vi de tre mest spektakulære bjerge på det græske fastland. I grupper på maksimalt 10 deltagere og erfarne lokale bjergguider venter et fantastisk eventyr ud over skilifter, skisystemer og folkemængder, hvor fredelig topturskiløb er i fokus. Denne tur er velegnet dig der søger en fysisk udfordring, et stort eventyr, og som prioriterer skiløb frem for luksus og komfort. Velkommen til de græske guders skiparadis!
Rejsen starter i Athen med en minibus og direkte shuttle til vores første stop. Skitouring er rejsens primære fokus, så al skiløb foregår med skiløbsudstyr (se mere under udstyr), ben og viljestyrke. Rejsen varer 6 dage, og i løbet af den tid besøges tre forskellige bjergområder; Parnassos, Velouchi og Kaliakouda. Bjergtoppene strækker sig op til 2.457 m over havets overflade, og 700-950 meters højde bestiges dagligt. Du skal være i god fysisk form og have tidligere erfaring med skiløb, men du behøver ikke at være skipro. Indkvarteringerne ligger på to forskellige steder, en med hyggelige hytter lavet af træ og sten nede i dalen og en enklere indkvartering med fantastisk udsigt i en højde af 1.875 meter, omhyggeligt udvalgt til skiløb. Vores guide er ansvarlig for din sikkerhed, alt det praktiske både på bjerget og derimellem.
Om skiløbet
Dette er en ren skitourings-rejse, hvilket betyder, at skiløbet foregår uden skilifter og uden for præparerede pister. I stedet vil det meste af tiden blive tilbragt i uberørte og afsidesliggende bjergområder, langt fra infrastruktur og faciliteter. Ved hjælp af benmuskler og viljestyrke bestiger vi høje bjerge, hvor lange, uberørte ture venter. I Grækenland foregår skiløb oftest i højalpint terræn med store åbne vidder, men der er også noget skovskiløb i lavere terræn. Frem for alt erstattes liftkøer og trængsel af storslåede udsigter og en afslappet atmosfære, der tilsammen skaber en mindeværdig skioplevelse.
Udstyr
Der er ikke mulighed for at leje skiudstyr på denne rejse. Mangler du udstyr? Intet problem, kontakt os, så hjælper vi dig med at finde en forhandler, hvor du kan leje eller købe det rigtige udstyr.
Obligatorisk udstyr:
Ski med touring-bindinger (for eksempel; Dynafit, Telemark, Salomon shift)
Stigmata
Lavineudstyr, skovl, sonde og transceiver
Stave (helst teleskopiske)
Hjelm
Taske på mindst 35 liter
Lette vandresko
Steigeisen og isøkse
Valgfrit udstyr:
Pyjamas
Sværhedsgrad
For at få mest muligt ud af denne rejse, bør du kunne stå på ski nogenlunde frit uden for pisten og have gode off-piste-færdigheder. Du skal være i god fysisk form med god udholdenhed og have erfaring med skitouring. Denne rejse er velegnet fra 18 år og opefter, og for alles skyld anbefaler vi begyndere at tage med på vores rejse til Kreta.
Indgår:
Fly t/r
Transfer i minibus under hele rejsen *)
Indkvartering i delt dobbeltværelse/flersengsværelse
Halvpension (morgenmad og middag)
Skitouring, skiløb og aktiviteter i henhold til program
Erfarne lokale guider
*Se under overskriften "Transfer " hvad der gælder for at det kan medtages.
Tilkøb:
Drikke under måltiderne
Frokoster (i form af en picnic købt i et lokalt supermarked)
Ophold
Under vores rejser bor vi på to forskellige, autentiske overnatningssteder – enkle, men charmerende, med fokus på natur og fællesskab. Værelset er booket til én person, men deles altid med én (eller flere) deltagere. Vi forsøger at opdele så meget som muligt efter køn, men blandede værelser kan forekomme. Læs mere på fanen om værelsestyper.
Milias Village, 2 nætter
Charmerende træ- og stenhytter med individuel opvarmning, Tv, køleskab, bruser, toilet og pejs. Hytten har to værelser, og hvert værelse har separate senge, der deles med en anden deltager på rejsen. Der er et fuldt udstyret køkken, som du kan bruge til at tilberede en picnicfrokost, og ved siden af hytterne er der en separat bygning med en spisestue, hvor der serveres en lækker morgenmadsbuffet med kaffe, te, friskbagt brød, skinke, ost, æg, marmelade, Nutella og lækkert bagværk. Til middag serveres en lokalt produceret og velsmagende hovedret, sammen med en frisk salat med fetaost og frisk frugt. Indkvarteringen er et fantastisk sted til afslapning og socialt samvær efter en dag på bjerget.
Velouchi Refuge, 3 nætter
Velouchi Refuge 1875 er et enkelt og idyllisk bjergresort (bjerghytte) beliggende i Evritania, Grækenland, i en højde af 1.875 meter på det smukke Velouchi. Det er værd at bemærke, at dette er en enklere indkvartering – men med desto mere charme. Her deler I fællesområder, hvor en åben pejs spreder både varme og fællesskab. Fra terrassen er der en storslået udsigt over det storslåede landskab. Der er selvfølgelig både wifi og mobildækning, men få steder er bedre egnet til dem, der ønsker at koble af fra støjen fra omverdenen. Værelserne består af flere enkeltsenge og deles med andre deltagere på rejsen. Der er fælles toiletter med varmt vand og brusere. Til morgenmad og middag kan du nyde lokale råvarer og smagsoplevelser fra det græske køkken foran pejsen eller ude på terrassen. Denne bjergoase er den perfekte indkvartering for eventyrlystne, der søger en uforglemmelig oplevelse i spektakulære bjergomgivelser.
Dagsprogram
Dag 1 Ankomst til Athens lufthavn og transfer (ca. 2,5 timer) til Gravia Village. Du vil blive mødt af guiden, som vil være sammen med dig under hele din rejse i ankomsthallen. Fælles middag om aftenen med et informationsmøde om den kommende uge. Overnatning i Gravia.
Dag 2 Transfer til Parnassos (ca. 45 minutter) for en hel dags skitouring. Hvis vejret tillader det, bestiger du Grækenlands 7. højeste bjerg på 2.457 meter med en stigning på ca. 700 højdemeter. Overnatning i Gravia.
Dag 3 Ny top at bestige i Parnassos med magisk udsigt over havet. Her kan du forvente imponerende skiløb ned ad Velitsa-kløften, der siges at være en af de mest spektakulære pister i hele Grækenland. Transfer til det næste bjergområde; Velouchi (ca. 3 timer). Overnatning i Velouchi Refuge.
Dag 4 I Everitana-regionen finder vi dagens bedste vandretur, der byder på en spektakulær udsigt over Pindus-bjergkæden og Kremaston-søen. Evritania, kendt som Grækenlands Schweiz, er en tyndt befolket og uberørt bjergregion, ganske enkelt et utroligt smukt sted. Overnatning i Velouchi Refuge.
Dag 5 Toptouring og skiløb på Kaliakouda-bjerget med en fantastisk udsigt over Mega Isoma, det sydlige Evritania og Pantavrechi-kløften. Turen slutter med en overnatning på Velouchi Refuge.
Dag 6 Transfer til Athens lufthavn (ca. 4 timer) og returflyvning.
Vi forbeholder os retten til at foretage eventuelle ændringer i programmet.
Værd at vide
Transfer
Vi anbefaler, at du booker et fly med en ankomsttid mellem kl. 18.00-21.00, og afrejsetid kl. 11.00-15.00. Dette er for at transferen fungerer problemfrit. Hvis du ankommer efter det anbefalede tidspunkt, og rejser før det anbefalede tidspunkt, skal du selv sørge for og betale for transferen. Vær opmærksom på, at den forudvalgte flyrejse kan afvige fra de anbefalede tider, så vælg omhyggeligt.
Skibagage
Sådan tager du dine ski med på flyet: Hvis du vil medbringe dig egne ski eller snowboard på din rejse, skal du forudbestille skiforsendelse hos flyselskabet (mod betaling).
Når du har booket din rejse, finder du dit bookingnummer ("PNR") i din booking under "Min rejse "og i "Mit Apollo"-appen, så du kan gå til flyselskabets hjemmeside og forudbestille og betale for skifragt i god tid.
Pris og booking af skifragt 60 EUR tur/retur, hvis bookingen foretages mere end 14 dage før afrejse. (Vi forbeholder os ret til eventuelle prisjusteringer) book luftfragt her: https://www.sas.dk/mine-rejser
Forsikring
Inden du rejser, er det vigtigt at dobbelttjekke din forsikring for at sikre, at den dækker uventede hændelser ude på bjerget. Vi anbefaler rejseforsikringen "Tryg på rejser Medium" eller vores mest omfattende forsikring "Tryg på rejser Maxi". Læs mere om vores forsikringer her.
Faciliteter
Beliggenhed
Grækenland, Parnassos