Lagos de Fañabé
Lagos de Fañabé ligger på den charmerende strandpromenaden i det nordlige Costa Adeje og er et paradis for afslapning, god mad og skønne svømmeture. Hotellet har to dejlige poolområder, omgivet af frodige grønne områder, og flere pools til afslapning og et øjeblik med din yndlingsbog. På stranden venter der solstole og parasoller på dig i hotellets beach club. Med morgenmad inkluderet, og muligheden for at vælge halvpension eller All Inclusive, kan du bare slappe af og holde ferie!
Lejlighedshotellet Lagos de Fañabé ligger lige ud til den hyggelige strandpromenaden i Costa Adeje og er bygget som en lille landsby med flere mindre bygninger, stier og broer. Hotellet har to store poolområder, hvoraf der er en børnepool i det ene område. Ved et af poolområderne er både voksen- og børnepoolen opvarmet til mindst 22 grader om vinteren. Pooltemperaturen kan dog falde et par grader om morgenen, aftenen og i dårligt vejr. Der er solstole og parasoller til rådighed, og der serveres forfriskende drikkevarer i poolbaren. Der er også en tagterrasse med solstole.
Buffetrestauranten El Jardin serverer morgenmad, frokost og middag, og du kan vælge at sidde indendørs eller ude på terrassen. À la carte-restauranten La Tosca tilbyder dejlig udsigt over havet og har en menu med retter inspireret af middelhavskøkkenet.
Hotellet deler restauranter og nogle faciliteter med søsterhotellet Los Olivos Beach Resort. Hotellet har også en fælles strand med solstole og parasoller mod et ekstra gebyr. Der er også en Beach Club (mod betaling), der serverer enkle retter såsom salater og hamburgere.
Hotellet har et fitnessrum. Billard mod betaling.
Gratis wifi på hele hotellet. Tøjvask mod betaling. 20 meter til nærmeste supermarked. Hvis du vil udforske omgivelserne, ligger hotellet tæt på tre golfbaner, og du er også i gåafstand fra Plaza del Duque Shopping Centre. Parkering ved hotellet mod betaling. Der er elevator mellem receptionen og restauranten. Niveauforskelle og mange trapper inden for hotelområdet. Transferbussen stopper ca. 50 meter fra hotellet, og bagage transporteres ikke.
Måltider
Indgår
Morgenmadsbuffet
Kan tilkøbes:
Halvpension (morgenmads- og middagsbuffet)
All Inclusive
Tilkøber du halvpension eller All Inclusive indgår:
Julemiddag (25/12)
Nytårsmiddag
All Inclusive
Ved All Inclusive mod tillæg indgår:
Morgenmadsbuffet i restauranten El Jardin, kl. 07.00-10.00
Kontinental morgenmad i restauranten El Jardin kl. 10.00-12.00
Frokostbuffet i restaurant El Jardin, kl. 13.00-15.00
Snacks i poolbaren, kl. 15.30-17.30
Middagsbuffet i restauranten El Jardin kl. 18.00-21.00.
Lokale drikkevarer såsom øl, vin, cocktails og sodavand ad libitum i poolbaren, kl. 10.00-23.00.
Der kan forekomme ændringer. Det er obligatorisk at bære hotellets armbånd. All Inclusive gælder til kl. 12.00 på afrejsedagen.
Faciliteter
Pool
Børnepool
All Inclusive tilbydes
Fitnessrum
Wifi på værelset
Restaurant
Bar
Beliggenhed
Spanien, De Kanariske Øer, Tenerife, Playa de las Américas
50 m til stranden, 50 m til centrum
Bedømmelser
"Havde en dejlig uge her i juni. Flot udsigt ud over vandet i lejlighed på 1. sal. Fin renoveret lejlighed med alt, hvad vi havde brug for. F..."
"Beliggenheden og roen trods beliggenheden "