
Yoga & Meditation
Jenny Lindberg
Deltag i gæsteinstruktørens hold under dit ophold på et af vores sportshoteller. Læs mere om Jenny som coach, hvilken form for træning hun tilbyder og hvilke hoteller hun er på nedenfor. Der kræves ingen tilmelding for at deltage med vores gæsteinstruktører. Al træning med vores gæsteinstruktører indgår for dig, der bor på det pågældende hotel i den pågældende uge for besøget af instruktøren. Se hvilke datoer gæsteinstruktøren er på stedet på det respektive Hotel og book nedenfor.
Dato og hotel
19.-26. juni 2025, Almyra Hotel & Village
Om instruktøren
Jenny har mere end 20 års erfaring med at undervise i forskellige former for yoga. Hun er uddannet yogalærer i Hatha, Vinyasa, Ashtanga og Yinyoga. Oftest er det en fin og dejlig blanding af disse former og hun tilpasser yogaen, så alle føler, at de har mulighed for at deltage. Hun elsker at træne og inspirere andre mennesker til at have det godt. Siden 2013 har hun drevet sin egen virksomhed, Yoga Living. Hun har gennem årene drevet to egne yogastudier, samarbejdet med en række faciliteter og virksomheder med konferenceyoga, haft forskellige yogaarrangementer, yogaweekender og yogarejser. Se mere om Jenny på @yoga.living.jenny på Instagram.
Guidet meditation for at skabe ro i tankerne, berolige sindet og opnå nærvær.
Morgen flow yoga hvor vi vækker kroppen på den bedste måde til dagen. Her får du mulighed for at udforske behagelige positioner, der strækker kroppen, samt bløde flows, der aktiverer energien i dig.
Yin yoga er en af de mest afslappende yogaformer, med rolige siddende og liggende stillinger. Hver stilling holdes i flere minutter for at stimulere kroppens dybe bindevæv, ledbånd, led og indre organer. Samtidig er det også en øvelse i at kunne give slip og lære at være mere i nuet gennem mindfulness.
Soft flow er en blanding af forskellige former for yoga med bløde og fleksible flows.
Vinyasa flow yoga hvor vi bevæger os mellem forskellige stillinger gennem flows der giver varme. Timen er bygget op om et tema og indeholder elementer af leg og udfordring for dem, der ønsker det. Tør at gå uden for din komfortzone!
Yoga energy er en blanding af dynamiske yogaformer. Du vil opleve stillinger og flows, der opbygger en varme, der spreder sig fra dit indre og ud. En yoga-hold, der virkelig vil give dig en dejlig og forfriskende energi.
Yoga core, styrke og mobilitet er en skøn yogatime med fokus på at styrke kernemuskulaturen. Vi arbejder med udholdenhed og styrke, men der er også elementer af øget smidighed og bevægelighed i kroppen.
Hvem kan deltage?
Alle kan deltage i de forskellige hold, uanset tidligere erfaring. Alle hold afholdes på engelsk. Udover gæsteinstruktørpas kan du også deltage i hotellets faste udbud af sport og aktiviteter.
Program
Gæsteinstruktøren afholder 2-3 timer hver dag, med undtagelse af ankomst- og afrejsedage. Programmet præsenteres på stedet på det respektive hotel.
Hvordan booker jeg og hvor meget koster det?
Al træning med vores gæsteinstruktører er gratis for dem, der bor på det relevante hotel i den relevante uge hvor instruktøren er på hotellet.Se datoerne hvor gæsteinstruktøren er på det respektive sportshotel herunder og book ind på samme hotel og dato. Når du er på stedet på hotellet, kan du deltage i gæsteinstruktørens pas uden ekstra omkostninger, med undtagelse af Playitas Resort hvor nogle af passene koster ekstra og bookes/betales i sportsbookingen på stedet.

Hotel & dato
Se hvilket hotel og datoer instruktøren er på vores sportshoteller