Apollos Travelifecertificering siden 2015
For at sikre, at vi arbejder korrekt med tydelige processer i vores bæredygtighedsarbejde, har vi ladet en tredjepart, Travelife, gennemgå, evaluere og certificere vores arbejde. Apollo blev certificeret i 2015 og igen i 2018, selv efter Travelife havde skærpet kravene. Der er totalt over 200 kriterier, som man skal klare for at blive certificeret.
Samarbejdspartnere
Her kan du læse mere om de organisationer, som vi samarbejder med, når det gælder menneskerettigheder, børns beskyttelse og miljøarbejde.
Apollo har en hel klar proces for at udvælge hoteller og samarbejdspartnere rundt omkring i verden. Processen kan du se her.
I kontrakten med vores hotelpartnere stiller vi meget høje krav til hotellernes bæredygtighedsarbejde. Samtlige Apollo Mondo-hoteller skal opfylde et højt antal kriterier for bæredygtighed. De skal være Travelife-certificerede eller igang med ansøgningsprocessen ved Travelife eller lignende aktører fx Green Key.